Veterinární klinika s pohotovostí


POHOTOVOST NON-STOP:

+420 603 103 377

Veterinární klinika s pohotovostí:

Gellnerova 8 (mapa)
637 00 Brno

Ordinační hodiny:
po – pá: 8 - 10, 14 – 18 h,+420 603 103 377
hosek.vet@volny.cz


Veselé Vánoce a šťastný nový rok

… a hlavně klidné prožití vánočních svátků. To bychom si přáli všichni, a proto je vhodný čas na několik rad.

První a nejdůležitější rada (a nejen pro zvířecí miláčky) je všeho s mírou. Není možné zakázat dávat zvířatům od stolu úplně, když se to zpívá i v koledách, ale je možné to alespoň trochu omezit. Podávání jídel od stolu (většinou velmi mastných a kořeněných) může být obzvláště nebezpečné zejména u zvířat, která jsou po zbytek roku výlučně na granulích. Překrmování a konzumace mastných a kořeněných jídel může způsobit jen zvracení nebo průjem, ale může se projevit také jako zánět slinivky. Zánět slinivky (pankreatitida) je velmi bolestivé a zdlouhavé onemocnění, které většinou vyžaduje hospitalizaci, může mít trvalé následky a nezřídka může skončit také úmrtím pacienta. Takže ano, je možné psovi granule polít trochou polívky nebo přidat obrané kapří maso, ale nezavdávejte příčinu jízdy na pohotovost překrmováním psa řízky a smaženým kaprem.

Dále bychom neměli zapomínat, že některé pokrmy, přímo spojené s Vánocemi mohou být pro psa přímo jedovaté, např. čokoláda a hrozinky. Kakao obsažené v čokoládě může ve velkém množství způsobit až stavy podobající se epileptickému záchvatu, ale většinou nás spíš potrápí tuk, který může ohrozit psa vznikem již zmíněné pankreatitidy. Zatímco hrozinky mohou vyvolat renální selhání, které vyžaduje hospitalizaci, a následky mohou být fatální. V neposlední řadě je třeba zmínit následky pozření těsta, zejména kynutého, které se u psů projeví stavem podobným opilosti u lidí, a nezřídka je důvodem k návštěvě pohotovosti.

Sváteční dny jsou často také spojovány s návštěvami známých a tím pádem snížené pozornosti majitelů zvířat. Velkým nebezpečím je pojídání nestravitelných věcí (drobné dětské hračky, staniol od čokoládových bonbónů) a volně odložených léků, které mohou zvířata přímo ohrozit. Například pouhé dvě tablety Panadolu způsobí jistou smrt kočce a jeden Brufen fretce. Dále je nutné dbát zvýšené pozornosti ve společnosti malých dětí a předcházet drobným šarvátkám, které mohou vyvrcholit v nepříjemné drama.

O nevhodných živých dárcích již toho bylo napsáno mnoho, ale i tak se přidávám s prosbou. Nepodlehněte přání svých dětí o živé zvířátko, a pokud ho opravdu sami také nechcete, nepořizujte jej. Žádný zverimex Vám zvíře nevezme zpět a řešíte pak problém kam s nechtěným zvířátkem, které si takovou nevoli nezaslouží. Pokud jste rozhodnutí zvířátko zakoupit, dávejte si pozor na některé příznaky onemocnění. Vždy si zvířátko prohlédněte, zda nemá výtok z očí, nozder a znečištění kolem řitního otvoru. Zejména u zakrslých králíků je nutné i vnímat, jak starý králík opravdu je. Zakrslí králíci mají drobná ouška, tedy pokud se nejedná o plemeno beran, takže pokud mají malí králíci uši do půl zad, může se jednat o mláďata normálních králíků, kteří byli odstaveni ve velmi mladém věku a často bohužel v nových domovech umírají.

Silvestr skrývá s obžerstvím také nebezpečí velkého ohňostroje. Pokud nemáte možnost někam zvíře ukrýt, je možné se domluvit se svým ošetřujícím veterinářem na vhodných uklidňujících přípravcích alespoň několik dní dopředu a ne odpoledne na Silvestra.

Závěrem bychom Vám chtěli popřát opravdu klidné svátky a pokud by jste přece jen potřebovali se svým zvířetem navštívit pohotovost, naše klinika funguje nepřetržitě a mezi svátky v normální ordinační hodiny je možné ošetřit i pacienty, kteří nejsou našimi stálými klienty.


MVDr. Zlata Hošková, Ph.D.