Veterinární klinika s pohotovostí


POHOTOVOST NON-STOP:

+420 603 103 377

Veterinární klinika s pohotovostí:

Gellnerova 8 (mapa)
637 00 Brno

Ordinační hodiny:
po – pá: 8 - 10, 14 – 18 h,+420 603 103 377
hosek.vet@volny.cz


Mýty a realita o kastraci psů a koček


Mnoho majitelů se mylně domnívá, že jejich zvíře ke svému zdraví a spokojenosti potřebuje alespoň jednou porodit nebo krýt. Prý to prospívá zdraví i psychické pohodě jejich domácímu mazlíčkovi. Ale není to pravda. Mateřské a sexuální chování psů a koček je řízeno pudově a u lidí výchovou. Tzn. pes ani kočka nevnímají fakt, že neměli mláďata jako nějaké společenské selhání. Také informace o tom, že porod je nejlepší prevence pro vznik hnisavého zánětu dělohy nebo tumorů na mléčné žláze, není zcela jednoznačná. Více porodů také nepředstavuje absolutní prevenci gynekologických problémů u stárnoucí feny.

U koček včasná kastrace může zabránit nechtěnému početí. Nezapomínejme na to, že kočka může mít svá první koťata již ve věku 6 měsíců, pokud žije venku a setkává se s jinými kočkami, zejména s kocoury, které ji mohou ve vhodném ročním období stimulovat k velmi časnému započetí říje. Kocouři sice domů koťata nenosí a mnoho lidí se proto mylně domnívá, že je nutné kocoury kastrovat jen v domácnostech, kde mohou svým značkováním velmi znepříjemnit majitelům život. Nekastrovaní kocouři, kteří žijí i mimo domov jsou častěji účastníky pouličních bojů, kde jim hrozí riziko infekce virem kočičí imunodeficience (FIV/kočičí AIDS), který je přenosný nejen kousnutím ale také stejně jako u lidí pohlavním stykem. Dříve se také tvrdilo, že kastrovaní kocouři jsou náchylnější k zánětům dolních cest močovým, ale také tuto informaci nové studie vyvrátily. Navíc kastrované kočky i kocouři se mohou méně toulat a více loví v blízkosti svého domova.

U psů může včasná kastrace zabránit nádorům na varlatech, zejména jedná-li se o kryptorchida. Kastrace může také do jisté míry ovlivnit teritoriální chování psa, které zahrnuje napadání členů rodiny, jiných psů a značkování teritoria. V neposlední řadě kastrace psa zabrání v hyperplazii (zbytnění) prostaty, která může následně vést k rozvoji zánětů, cyst a abscesů na prostatě. U fen kastrací zabráníte nejen nechtěnému zabřeznutí, ale jedná se také o prevenci nádorových onemocnění na mléčné žláze, vaječnících a děloze. Nejlepší prevence rozvoje nádorů na mléčné žláze je kastrovat fenu před prvním háráním, případně v prvních letech života. Na naší klinice doporučujeme kastrovat feny po prvním hárání, protože v tomto období fena fyzicky a psychicky dospívá a zároveň kastrace v tomto věku ještě zajišťuje velmi vysokou ochranu před rozvojem nádorových onemocnění na mléčné žláze.

Pokud máte jakékoliv jiné dotazy, nebojte se na nás obrátit, rádi Vám odpovíme.


MVDr. Zlata Hošková, Ph.D.