Veterinární klinika s pohotovostí


POHOTOVOST NON-STOP:

+420 603 103 377

Veterinární klinika s pohotovostí:

Gellnerova 8 (mapa)
637 00 Brno

Ordinační hodiny:
po – pá: 8 - 10, 14 – 18 h,+420 603 103 377
hosek.vet@volny.cz


Jsou blechy i v dnešní době problém?

Blechy byly a budou vždy spojovány s určitým zanedbáním péče o zvířata a jako velká ostuda. Ale blechy mohou představovat velmi závažný problém i u psů a koček, jejichž majitelé rozhodně nic nezanedbali.

Blechy na jaře, stejně jako celá příroda, se stoupající teplotou zvyšují svoji reprodukční aktivitu a mohou být nepříjemné a působit velké potíže.
Jen 5–20% blech se nachází přímo na těle zvířete, zbytek populace je ukryté v prostředí, kde zvíře žije – pelíšek, koberce, škvíry v podlaze, v posteli). Dospělá blecha se dožívá až dvou měsíců a může doskočit až do vzdálenosti 45cm. Jedna samice dokáže denně naklást 40-50 vajíček. Larvy se živí výkaly dospělých blech a dokážou se doplazit až 0,5m do bezpečného úkrytu. Největší nebezpečí dlouhodobého rizika představují kukly, které mohou vydržet v bezpečném úkrytu až 12 měsíců, a čekají na svoji příležitost.

Terapie může být zdlouhavá, ale stačí trocha trpělivosti a výsledky se dostaví. Nabízí se nám několik možností, jak ošetřit psa nebo kočku a jejich okolí. Zvířata můžeme ošetřit postřiky, které se liší délkou působení od několika dnů do několika měsíců. Antiparazitární šampóny mají zpravidla krátkodobý účinek a doporučujeme je pouze na začátku léčby. V nedávné době se stala velmi populární forma ošetření spot-on (kapka na kůži). Antiparazitikum je v malé koncentrované dávce aplikované do oblasti mezi lopatkami a odsud je distribuováno podkožím po celém povrchu zvířete. Antiparazitární obojky patří mezi stálice u majitelů zvířat a své příznivce mají doposud. Jejich nespornou výhodou je až osmiměsíční doba účinnosti. V posledních letech jsou čím dál víc oblíbené tablety, které mají účinnost od jednoho do tří měsíců. Tablety mají výhodu v tom, že je možné zvíře neomezeně koupat, dotýkat se ho a nevyvolávají téměř žádné vedlejší účinky v podobě nežádoucí kožní reakce v místě aplikace.

Jelikož blecha velkou část svého životního vývoje absolvuje mimo tělo zvířete, je nutné se zaměřit také na správnou sanaci okolí zvířete. Kromě nezbytné mechanické očisty, je vhodné úklid doplnit také o chemický postřik vhodný do bezprostředního okolí zvířete. Sanaci prostředí můžeme provést také pravidelným podáváním antiparazitik všem zvířatům v domácnosti.

Antiparazitární léčba u koček je velmi specifická. Vždy si zkontrolujte, zda daný přípravek je vhodný pro kočku. Přípravky určené pouze pro psy mohou způsobit vážné nežádoucí reakce v podobě křečí, které mohou vést až ke smrti zvířete.

Není ostudou blechy chytit kdekoli na vycházce nebo při kontaktu s ostatními zvířaty, ale je nezodpovědné nechat zvířata dlouhodobě zablešená. Zvyšuje se riziko nákazy střevními parazity a ve vzácných případech u malých plemen může jejich přemnožení vést až ke smrti zvířete. Proto nepodceňujte napedení blechami a přijďte se s námi poradit o nejvhodnějším antiparazitárním programu právě pro vaše zvířátko.


MVDr. Zlata Hošková, Ph.D.