Veterinární klinika s pohotovostí


POHOTOVOST NON-STOP:

+420 603 103 377

Veterinární klinika s pohotovostí:

Gellnerova 8 (mapa)
637 00 Brno

Ordinační hodiny:
po – pá: 8 - 10, 14 – 18 h,+420 603 103 377
hosek.vet@volny.cz


Atopická dermatitida psů

Atopická dermatitida psů je po alergii na bleší kousnutí nejčastější kožní problém, se kterým majitelé navštíví svého veterinárního lékaře. Jelikož se jedná o komplexní multifaktoriální onemocnění, na kterém se podílí genetická predispozice a vlivy prostření, není jednoduchá diagnostika ani terapie.

Diagnostika atopické dermatitidy psů není jednoduchá a neexistuje jednoduchý test, který by nám dal jasnou odpověď, zda pejsek alergický je nebo není. Alergické testy pro psy sice existují, nejsou však rutinně používané pro diagnostiku. Pomocí těchto testů (z krve nebo intradermálními injekcemi) jsme schopni určit, na co je pes alergický, což nám napomůže alergeny z jeho prostředí vyloučit, pokud je to možné nebo pokračovat s tzv. desenzibilizací. Při diagnostice je nutné vyloučit další podobná onemocnění kůže, které nám mohou atopickou dermatitidu imitovat, nejčastěji parazitární infekci a alergie na krmivo. Stejně obtížná jako diagnostika může být také terapie. Terapie může být jak specifická (desenzibilizace) tak symptomatická – řešíme jen důsledek, ne příčinu. Reakce na terapii může být u každého pacienta jiná a také časové i finanční možnosti majitelů jsou různé.

Ve své dizertační práci jsem se zaměřila na diagnostiku a její nové možnosti, na sledování imunologických pochodů u psů s výskytem atopické dermatitidy v různých fázích onemocnění a v neposlední řadě na nové trendy v terapii. Přestože se nejedná o smrtelné onemocnění, může být pro mnohé pacienty velmi nepříjemné a pro majitele frustrující. Na naší klinice se snažíme si pro takovéto pacienty vyhradit dostatečné množství času a s majiteli probrat veškeré možnosti další diagnostiky, terapie a dlouhodobé péče. Ve většině případů nejsme schopni toto onemocnění vyléčit, ale správným přístupem a individuální péčí jsme schopni zajistit alergickému psovi komfortní život.


MVDr. Zlata Hošková, Ph.D.